VÝCHOVA A VÝCVIK PSŮ

V současné době probíhají individuální lekce, skupinové kurzy základní poslušnosti, školka pro štěňátka a socializační procházky v Kolíně. Po domluvě jsou možné individuální tréninky v místě Vašeho bydliště. V případě zájmu mě prosím kontaktuje telefonicky či e-mailem, viz. kontakty.

Dlouhodobý nouzový stav se bohužel nepříznivě promítnul i do výchovy čtyřnohých parťáků. Mnoho lidí, kteří od loňského roku zůstali doma na HO nebo v horším případě bez práce si pořídili domů štěňátka nebo zachránili psy z útůlků a dočasek.

Těmto psům a štěňatům je však třeba věnovat více, než jen společně strávený čas doma. Stejně jako my lidé, i oni potřebují sociální kontakt a režim. Kynologická a výcviková centra a cvičiště pro psy byly dlouho uzavřena, nekonaly se žádné hromadné psí procházky pod odborným vedením, ani jiné sportovní psí akce, závody, semináře,... lidé byli odkázáni pouze sami na sebe a na "moudré" rady internetu, které často nadělají víc škody, než užitku. Výsledkem jsou nezvladatelní psi v parcích a na ulicích, přiškrcení a přidušení psi na obojcích, roste agresivita, bázlivost, stres,... nouzový stav se prodlužoval, zoufalství majitelů stoupalo a z malých nešvarů se staly velké problémy, které je potřeba okamžitě řešit.

Přihlédnu-li přímo k borderkám - je mi nejvíce úzko. Vysoká inteligence tohoto plemene je pro mnoho majitelů přínosem, ale pro laika zároveň velkým prokletím. Pokud začátek výchovy zanedbáte nebo jí povedete delší dobu špatným směrem, velmi brzy se budete potýkat se závažnými problémy, které se budou velmi těžko odbourávat a nebo se to už ani nepodaří. U borderky platí o to více, řešit jakýkoliv začínající problém IHNED a SPRÁVNĚ. Jelikož je to vytrvalé pracovní plemeno, potřebuje zaměstnat nejen fyzicky, ale především psychicky. V dnešní době potkávám borderku na každém rohu a výsledkem jsou agresivní či štípavé borderky na táhnoucích vodítkách, které startují po každém autě a kole, co projede. Ti odvážnější majitelé, co je pustí na volno pak zběsile křičí přes celý park a nahánějí ignorující borderku, která se zajímá jen o to, kde si najde nějakou zábavu, protože středem vesmíru rozhodně majitel není. Je to opravdu velmi smutný pohled.

Potřebujete-li vyřešit běžné nešvary a neposlušnost, doporučuji skupinové kurzy základní poslušnosti. Řešíte-li ale závažnější problémy a nejste schopni se svým psem pracovat ve skupině, domluvte si několik individuálních lekcí s trenérem, které Vám budou větším přínosem, než měsíční skupinový kurz.


PÁR SLOV O MNĚ:

- výcviku psů se věnuji 14 let
- se svými psy jsem složila přes 30 zkoušek zejména ze sportovní kynologie a dogdancingu, další zkoušky patří oblasti canisterapie a pasení
- 3. rokem působím jako trenérka asistenčních psů v akreditované neziskové organizaci Helppes, všichni moji Helppsí svěřenci úspěšně složily zkoušky asistenčního psa pro osoby s různým typem postižení a pomáhají svým klientům
- se svými psy se věnuji několika psím sportům, ale především jsou to rodinní parťáci, na které se mohu spolehnout a dokáží fungovat v jakémkoliv prostředí a za každé situace
- cílem mých lekcí je nejen ukázat cestu k vyřešení aktuálního problému, ale zároveň Vám pomoci lépe pochopit myšlení Vašeho psa a zlepšit Vaší vzájemnou komunikaci


CANISTERAPIE

V současné době nabízím canisterapii jednorázově i pravidelně. Pro další informace mě prosím kontaktujte e-mailem.

Se svými psy: Ceero od Dupíků a Erzebeth Easy Bohemia Alké se pravidelně věnuji canisterapii v centru pro seniory Clementas, kam docházíme již třetím rokem. Patříme mezi certifikované aktivní týmy v organizaci Helppes, ve které zároveň působím zároveň jako zaměstnanec na pozici trenérka asistenčních psů a pracovnice v sociálních službách. Jsem tedy schopna nabídnout canisterapii na profesionální úrovni.

Canisterapie = léčba psí láskou je pozitivní psychorehabilitační a fyziorehabilitační metoda poskytovaná skrze speciálně vycvičeného psa.
Nejčastěji se využívá v domovech pro seniory, v ústavech pro mentálně a fyzicky postižené, dětských domovech,..
Přítomnost psa a jeho věrný, láskyplný a oddaný pohled vyvolává u klientů příjemné pocity, lepší náladu, navazuje myšlení a komunikaci. Zároveň probíhá fyzická aktivace (chůze, pohyb paží či rukou, prsty), díky které si mohou psa pomazlit a pohladit. Velmi zásadní a úspěšnou metodou je polohování, která se používá u klientů, kteří se sami nemohou hýbat. Pes je naveden k různým místům těla klienta, které jsou třeba prohřát, uvolnit či aktivovat. Teplo psa příznivě působí na dané místo i na pocity klienta. Pravidelný dech canisterapeuta zároveň dokáže zklidnit i dech klienta.